Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde Cumhuriyet Bayramı Balosu

Cumhuriyetin 100. yıldönümü İngiltere’nin başkenti Londra’da da büyük çoşkuyla kutlandı. Ünlü Doğa Tarihi Müzesi’nde Cumhuriyet Bayramı balosu düzenlendi.

LONDRA CUMHURİYET BAYRAMI  Peter Westmacott EBRU AKEL MURAT GÜLOĞLU

Atölye Grup tarafından yapılan etkinlik Türk Eğitim Vakfı İngiltere, Galatasaray Eğitim Vakfı ve Boğaziçi Mezunlar Derneği işbirliğiyle düzenlendi. Baloya Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan büyükelçi Ertaş   “Dünyanın dört bir yanındaki Türklerin kalbi ikinci yüzyılda daha güçlü bir Türkiye için atıyor. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşuyla birlikte kısa sürede modern bir devlet olarak sahneye çıktı.  Ne mutlu ki Atatürk’ün mirası hala geleceğe ışık tutuyor. Cumhuriyet nesli olmaktan hep birlikte gurur duyuyoruz.”diye konuştu. Ertaş, dünyanın her yerindeki Türk toplumunun, Türkiye’nin daha da gelişmesi ve daha başarılı olması için birlikte çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş
LONDRA CUMHURİYET BAYRAMI

Gecede İngiltere’nin eski Ankara Büyükelçisi Peter Peter Westmacott da türkçe bir konuşma yaptı. Türkiye’nin İngiltere açısından önemli bir partner olduğuna dikkat çeken Westmacott, “Türkiye Cumhuriyeti harika bir birinci yüz yıl geçirdi. Umarım ikinci yüz yılı daha da iyi olur.” dedi.

Katılımcılara sevilen şarkılarını seslendiren ve piyano çalan Karsu’nun yer aldığı balonun sunuculuğunu ise tecrübeli sunucular Ebru Akel ve Murat Güloğlu yaptı.

İki Galatasaraylı, bir Beşiktaşlı futbolcunun ve A Milli Kadın Voleybol takımı oyuncuları tarafından imzalanan formalar açık artırmayla satışa çıkarıldı.

Galatasaraylı oyuncuların imzaladığı 100. yıl özel forması ile Voleybol Milli Takımı oyuncularının imzaladığı Kaptan Eda Erdem’e ait formalar 10 biner sterline, Galatasaraylı Mauro Icardi’nin tüm oyuncular tarafından imzalanmış forması 7 bin sterline, Beşiktaşlı futbolcuların imzasını taşıyan yüzüncü yıl özel forması ise 1000 sterline satıldı. Ünlü mimar Rıfat Baltaoğlu’nun, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamını Cumhuriyet altını üzerine resmettiği Ata eseri açık artırmada satılan eserler arasında yer aldı.  Gecenin tüm geliri 100 öğrenciye burs olarak verilecek.

İlgili Konular