Yüz Bakımlarında Bütünsel Yaklaşımın Önemi

LADONNA Estetik Kurucusu

Görsel güzellik, sağlıklı berrak cilt ve genç görünme isteği güdüsel olarak her insanda bulunur. Gençler, ciltlerinin berrak sağlıklı ve güzel görünmesini arzu eder, yaşlanma belirtileri başladığında ise on, yirmi, otuz yaş daha genç görünmeyi arzularlar.  

Görsel güzelliğimiz aslında ilk etapta dış cildimize bağlıdır, cildimiz ise, Kalp, mide ve beyin gibi bir organdır ve vücudumuzdaki en büyük organdır, ancak cildimizi hafife alırız. Bir sorun olmadığı sürece cildimizi çok fazla düşünmeyiz halbuki cildin yaptığı bir sürü işlevi bulunur. Cildimiz bizi sürekli korur, enfeksiyonları vücudumuzdan uzak tutar ve hastalanmanızı engeller. Cildimize bakım yaptığımızda aslında işlevlerini yapmasına yardımcı oluruz.

Cilde bugün bakım yapmak, kırışıklıklar ve hatta cilt kanseri gibi gelecekteki sorunların önlenmesine yardımcıdır. İyi cilt bakımının harika sosyal ve zihinsel faydaları vardır. İyi göründüğümüzde, toplumda ve yeni arkadaşlar edinirken başkaları üzerinde harika bir ilk izlenim etkisi sağlar ve bunun yanında kendimizi iyi hissetmenizi sağlar.

Yüz bakımlarında bütünsel yakalaşım çok önemlidir. Yüz, vücudun kendini tanımlama açısından en önemli işlevleri üstlenir, görme, işitme, koku alma, yeme ve nefes alma, bunlar yüzün temel işlevleri olarak kabul edilir, kendimizi ifade etme, duygusal tepkilerimiz ve mimiklerimizin merkezidir.

Yüz bakımları ile cildin temizlenmesi, kirlerden arınması ve dokusunun tonunun iyileştirilmesi önemlidir. Düzenli cilt bakımı ile yüz bölgesine kan akışı hızlanır, buda hücrelerin sağlıklı olmasını sağlar, hücrelere daha fazla oksijen ve besinlerin ulaşmasını hızlandırır ve toksinlerin daha hızlı atılması ile cildin kendini yenilemesi ve savunması güçlenir.

Hepimiz uygun bir cilt bakımı rutininin gerekli olduğunu biliyoruz, peki ya yüzünüz daha fazlasını istiyorsa? Cildiniz donuk, yorgun, sivilcelerle doluysa veya yenilenmeye ihtiyaç duyuyorsa, profesyonel yüz bakımları standart tonerlerden, serumlardan ve nemlendiricilerden çok daha fazlasını yapabilir.

Pek çok farklı türde cilt problemi vardır, en yaygın sorunlardan bazıları, sivilce izleri, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ve cilt sarkmasıdır. Farklı türde cilt problemleri içinde farklı yaklaşımlar bulunur, profesyonel cihaz ve güçlü kozmetik ürünleri ile uygulanan cilt bakımları, medikal tabanlı cilt bakımları, lazerle gençleştirme ve lazerle yüzey yenileme için lazer tedavileri, mikrodermabrazyon, botulinum toksinleri, dermal dolgu maddeleri, kimyasal peelingler ve diğerleri.

Cildimiz için en ideal yüz bakımı, istediğimiz sonuçlara ve sorunlu alanlara bağlıdır. Sivilceler için harika olan şey, cildi nemlendirmek veya kırışıklıkların görünümünü azaltmak için en iyi tedavi olmayabilir. Günümüzün sağladığı hızlı teknolojiler sayesinde, bilgilere ulaşmamızı kolaylaştırmasına rağmen, bilgi kirliliğine’de neden olmaktadır, bu nedenle her zaman araştırmamızı yapmalı ve bir prosedürden ne elde etmeyi umduğumuzun doğru bilgisine ulaşmalıyız.

Cildimizin görünümünün zaman içinde değişmesi tamamen normaldir, cilt tonu ve dokusunda genellikle stres, hormon seviyeleri veya genel yaşlanma gibi faktörlerin neden olduğu farklılıklar vardır. Cildimizi sağlıklı tutmak için profesyonel cilt bakımını ihmal etmememiz gerekir, ayrıca iyi cilt bakımı ile birlikte sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, doğal yaşlanmanın geciktirilmesine ve çeşitli cilt sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.

Cildinize bakım yapmanın en önemli yollarından biri onu güneşten korumaktır. Yaşam boyu güneşe maruz kalmak kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına neden olabileceği gibi cilt kanseri riskini de artırabilir. Bunun için muhakkak güneş koruyucu kullanın ve gölge arayın, güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatlerde, güneşe ışınlarına fazla maruz kalmayın.

Sigara içmek cildinizin daha yaşlı görünmesine neden olur ve kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunur. Sigara içmek cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltır, bu da kan akışını azaltır ve cildin solgunlaşmasına neden olur. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besin maddelerini de tüketir. Sigara içmek, cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar verir.

Günlük temizlik cildinize zarar verebilir, cildinize nazik davranın, banyo süresini sınırlayın. Sıcak su ve uzun süreli duş veya banyolar cildinizdeki doğal yağları azaltır, sıcak su yerine ılık su kullanın, güçlü sabunlardan kaçının, cildinize uygun doğru kozmetikleri seçin. Kuru cildi nemlendirin, cildiniz kuru ise cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın, yüzünüzü yıkadıktan veya banyo yaptıktan sonra cildinizi hafifçe kurulayın, böylece cildinizde bir miktar nem kalır.

Sağlıklı bir diyet, en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız protein tüketin. Bol su içmek cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur. Stresten uzak durun ve yeterince uyuyun.

İlgili Konular