Arzu Özal | Spor Yaparken Sağlığımızdan Olmayalım

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ARZU-OZAL-YAZAR-438x480.jpg

“Sağlam  Kafa Sağlam Vücutta Bulunur “  sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün her yaştaki insana ve özellikle gençlere tavsiye olarak verdiği; spor yapan kişinin zihinsel olarak da sağlıklı olacağını anlatır.

İşte bu yüzden artık günümüzde herkes sağlıklı  bir yaşam için sporu günlük hayatımızın bir parçası olmuştur. Spor sayesinde insan bedeni daha dinç ve enerjik olur. Sporun insan üzerinden birçok pozitif etkisi bulunmaktadır. Bedeni korumak ve hayatı daha sağlıklı yaşamak için sporu hayatımıza dahil etmek gerekmektedir. Psikolojik ve fiziksel etkileri sayesinde insan hayatını düzene sokar. Spor yapan kişi hayattan daha çok keyif alır ve gün içerisinde yaptığı diğer aktivitelerdeki performansları da daha yüksek olur. 

Spor yapmanın bir diğer faydası, vücut için zararlı olan bazı maddeler, vücudun doğal çalışma prensibiyle belirli sürelerde atılırlar ancak spor yaparak terlediğinizde toksinler ve üre vücuttan daha hızlı atılır. Terleme, ağır ve kronik hastalıklardan kurtulmada  faydalıdır. Kişilerin metabolizmasına göre değişmekle birlikte  terleme yoluyla zararlı maddeler %35 kadar  vücuttan atılır. Bu yüzden spor yaparken kıyafet seçiminde ise teri dışarıya atan, nefes geçirgenliği yüksek ürünleri tercih etmeliyiz . Rahat hareket etmenize olanak sağlayan kıyafetler, spor yaparken kullanmak için ideal tercih olacaktır. Spor yaparken sağlığımız dan olmamak  adına son günlerde trent  olan “BPA”  kimyasal madde içeren sporcu sütyeni, tayt, brada gibi spor kıyafetleri giydiğimizde  terleme ile açılan gözeneklerimizden zehirli madde vücudumuza nüfuz etmektedir. 

Sağlıklı spor kıyafeti seçerken, hem pamuklu hem de nefes alan kumaşlar tercih edilmeliyiz…

Sağlıklı, mutlu, spor dolu haftalar diliyorum…

İlgili Konular